A Pro Move Arad Egyesület 2019. június 8-án az Arad megyei Szentpálon szervezte meg a Parasztolimpia – Ifjúsági és Sportnap elnevezésű rendezvényt a Magyar Kormány, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával, partnerségben a helyszínt biztosító szentpáli RMDSZ-szervezettel és a versenyszámokat lebonyolító tornyai Pro-Pir-Kult Egyesülettel.

A parasztolimpiát azzal a céllal hirdette meg a Pro Move Arad Egyesület, hogy az Arad megyei szórványközösségek fiataljaiban, akik fokozottan ki vannak téve az asszimiláció veszélyeinek, erősítse a magyarságtudatot, ugyanakkor a testmozgásra, az egészséges életre nevelje, de a hagyományokkal, a népi használati eszközökkel is megismerkedtesse őket.

Pataky Lehel Zsolt egyesületi elnök és Sandu Krisztián alpolgármester köszöntője után a tornyai tájház alapítói, gyakorlott és tapasztalt „olimpikonok”, Tóth Piroska és Suttyák András ismertették az olimpiai szimbólumokat, majd sor került az olimpiai láng – egy hagyományos viharlámpás – meggyújtására is.

A különböző korosztályú fiatalok – mintegy ötvenen – olyan „sportágakban” mérhették össze a tudásukat és ügyességüket, mint a kukoricafosztás és -morzsolás, célba dobás kasba és szakajtóba krumplival, „malachajtás” az ólba, talicskázás, vízhordás kandlival, rongylabda-terelgetés seprűvel, zsákban futás és természetesen a nagy népszerűségnek örvendő kötélhúzás.

Ha nem fáradtak volna bele az olimpiába a résztvevők, Jalgóczy Gyula egy modernebb sportággal tett róla, hogy megizzassza a fiatalokat: a zumbabemutatóval, amibe egyébként a szülők egy része is bekapcsolódott.

A kisjenői Phoenix Archery Hagyományőrző és Sportíjászklub alapítótagjai közül Kis-Nagy Zoltán és Ozsvár András tartott érdekfeszítő bemutatót az íjászatról mint életformáról, ismertették a hun harci viseletet, a különböző íjfajtákat, nyilazási technikákat, majd a gyerekek célba is lőhettek egysíkú, illetve háromdimenziós céltáblákra.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából ebédre is vendégül láthatták a szervezők a fiatalokat, a támogatásból megvásárolt alapanyagokból a szentpáli partnerek főztek ízletes – ezt is a hagyományőrzés jegyében – bográcsost. Ebéd után a támogatásból beszerzett sporteszközök „birtokba vétele” szerepelt a porgramban: kerékpározás bóják között, kapura lövés focilabdákkal, kosárra dobás, asztaltenisz, tollaslabdázás, hulahopp karikázás stb.

A helybéli fiatalok magyarként élhettek meg egy nagyszerű közöségi rendezvényt, amelyen anyanyelvükön beszélhettek egymás közt, a szervezőkkel és a meghívottakkal, nem egy gyerek távozóban azt mondta: „ez volt életem legjobb napja!”.

Köszönet érte a főtámogatónak, a partnerszervezeteknek, a meghívottaknak és a szervezésben segédkezőknek, akik egy csodálatos napot varázsoltak a szentpáli fiataloknak.